top of page
  • Writer's pictureDominika

Výpočet materskej dávky

Veľmi zjednodušene povedané: Výška materskej dávky sa určí ako 75% z hrubého príjmu. To je však len orientačný výpočet, ktorý sa využíva hlavne pri trvalom pracovnom pomere.


O výpočte materskej a jej výške je k dispozícii na webe kopec článkov. Môžete si o ňom prečítať na stránke Sociálnej poisťovne alebo napr. TU , kde je to napísané trochu zrozumiteľnejšie.


Príklad: Anna nastupuje na materskú 31.7.2021. Je zamestnaná u zamestnávateľa od roku 2017, (podmienku 270 dní nemocenského poistenia spĺňa). Rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ je predchádzajúci rok, teda rok 2020. V roku 2020 mala v zamestnaní hrubý príjem 900 eur za mesiac a bola 10 dní PN.

DVZ = 900 x 12 : (365 – 10) = 10 800 : 355 = 30,4225

Pani Anna dostane materské za mesiac august ( 31 dní) ako

75% z 30,4225 x 31 = 707,40 eur.


Minimálne materské neexistuje. Ak máte nárok na materské, ale podľa vymeriavacieho základu Vám vychádza nižšie ako je rodičovský príspevok, tak Vám Úrad práce sociálnych vecí a rodiny doplatí do sumy rodičovského príspevku.


Pre mňa však tieto informácie pri plánovaní rodičovstva a zisťovaní podkladov, či budem mať nárok na materskú a v akej výške, boli len akýmsi základom. Som človek, ktorý vždy hľadá tie najlepšie riešenia a možnosti. Pri mojom vtedajšom nastavení príjmov by som nárok na materskú nemala. To ma prinútilo pátrať hlbšie a hľadať možnosti, ako to zmeniť. Keďže sme rodinu ešte len plánovali, nebolo nič stratené. Nemusí to byť stratené ani keď už máte bábätko na ceste, len je to možno trošku komplikovanejšie.


Ak sa aj vy nachádzate v podobnej situácii, ako som bola ja, alebo rozmýšľate nad tým, ako by sa dala vaša materská ešte zvýšiť, mám tu pre vás pár základných tipov.


Aby ste mali nárok na materskú, musíte byť nemocensky poistení minimálne 270 kalendárnych dní za posledné dva roky.


Ako získať minimálne 270 dní?

  • Zamestnajte sa, hoci aj za 50 eur mesačne, nemusí to byť na trvalý pracovný pomer, stačí aj dohoda, zmluva, prípade skátený úväzok. Hlavné je, že ste prihlásení na nemocenské poistenie v Sociálnej poisťovni.

  • Ak nieste zamestnaní, prihláste sa na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie.

Ak nárok na materskú máte, ale chceli by ste ju mať vyššiu, pripájam pár tipov.


  • Prezamestnajte sa u nového zamestnávateľa s vyšším hrubým príjmom na minimálne 90 kalendárnych dní pred nástupom na MD. Samozrejme, budete platiť vyššie odvody, avšak výška materskej dávky bude výrazne vyššia tiež.

  • Ak viete, že na materskú budete nastupovať budúci kalendárny rok, zvýšte si ešte v aktuálnom roku svoj príjem. Može to byť formou odmeny, zvýšenia hrubej mzdy, vyplatenie bonusu, prémií...

  • Zvýšte si vymeriavaci základ na platenie dobrovoľného poistenia minimálne na 26 týždňov. Pozor, sú tam určité podmienky za akých sa dá VZ zmeniť.

  • Ak vas budúci rok čaká reťazový pôrod (porodíte ďalšie dieťa v dobe čerpania RD, alebo nastúpite na ďalšiu MD do 3 rokov dieťaťa), ešte v aktuálnom roku sa aspoň na jeden deň vráťte do zamestnania, kde sa so zamestnávateľom dohodnete na vyššej mzde za tento deň.

  • Ak ste policajt/ka alebo vojak/ vojačka, možete sa dobrovoľne pripoistiť v Sociálnej poisťovni.

Tak, toto je len zlomok možností, ktoré sa dajú spraviť, aby ste nárok na materskú mali, alebo aby ste si ju zvýšili.


Ako sa hovorí, kto veľmi chce, hľadá spôsob, ako sa to dá. A z mojich skúseností viem, že je tých možností dostatok. Držím Vám palce a ak by ste chceli pomôcť s nastavením príjmu a vysvetlením výpočtu materskej, som tu pre Vás :-).


Comentários


bottom of page